

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Supply Current | 70 mA |
| Data Rate | 5 Mbps |
| Simplex/Duplex | Half |
| Number of Transceivers | 1 |
| Receiver Hysteresis | 120 mV |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Operating Supply Current | 80 mA |
| Operating Supply Voltage | 4.5 V to 5 V |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Drivers | 1 |
Stock: 8493
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52282
Ext.Price$0.52282
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52282 | $0.52282 |
| 10 | $0.43651 | $4.36510 |
| 25 | $0.39734 | $9.93350 |
| 50 | $0.36168 | $18.08400 |
| 100 | $0.32922 | $32.92200 |
| 300 | $0.31676 | $95.02800 |
| 500 | $0.30477 | $152.38500 |
| 1000 | $0.29401 | $294.01000 |
